BLOG

Trzeci wymiar wyobraźni

06 lut 2014, Posted by ARTES DESIGN in Design

Druk 3d spopularyzował się w ostatnich latach nie tylko w środowisku projektantów czy w przemyśle. Słyszał o nim praktycznie każdy. Obniżenie cen drukarek trójwymiarowych sprawiło, że są one niemal dostępne dla każdego. W centrach handlowych pojawiły się punkty, w których każdy może wydrukować potrzebną rzecz, element zamienny. Początkowo urządzenia tego typu były wykorzystywane głównie w przemyśle do prototypowania. Dzisiaj, dzięki zwiększonej dokładności maszyn, drukuje się często docelowe obiekty.

 czaszka-343104

fot.1

Nie jest to jednak takie proste. Do wydruku przedmiotu potrzebny jest komputerowy model przestrzenny. Z pomocą przychodzą skanery trójwymiarowe, choć często projektant buduje model od podstaw.

strvct-3-305368

fot.2

Zwiększa się także gama materiałów, z których można drukować obiekty. Najpopularniejsze są tworzywa PLA, ABS, nylon (choć te dwa ostatnie wymagają specjalnych warunków, ze względu na toksyczność wydzielanych w procesie podgrzewania tworzywa oparów). Drukuje się z żywic, wosku, materiałów kompozytowych, jak Laywood (mieszanka drewna i plastiku) czy Laybrick (mieszanka plastiku z gipsem). Cały czas trwają intensywne prace badawcze nad materiałami, które mogą być wykorzystywane w transplantologii. W ramach design for fun drukowano także czekoladą lub masą do pieczenia.

suknia

fot.3

Prawdziwą rewolucją stał się ruch Rep Rap dążący do stworzenia maszyny w pełni samoreprodukującej się. Twórcy koncepcji dążą do tego, żeby ich opracowania były open source tak, żeby każdy użytkownik mógł w szybki i prosty sposób wydrukować własną drukarkę 3D, a przy jej pomocy wytwarzać następne urządzenia. Oznacza to ogromną zmianę zasad, na których do tej pory opierał się przemysł – rozwiązania do tej pory zamknięte, chronione prawami patentowymi, przy minimalnym koszcie stają się ogólnodostępne.

atomguitar

fot.4

strvct-1-305368

 fot.5

Żyjemy w czasach, w których limituje nas tylko wyobraźnia.

Nasza firma dysponuje profesjonalną drukarką 3D. Świadczymy kompleksowe usługi w tym zakresie.

 

W artykule wykorzystano zdjęcia z następujących źródeł:

fot.1,2,5  gadzetomania.pl

fot.3 dezeen.com

fot.4  3d-spot.pl